Playoffs

In each match the higher seeded team is the home team, and is responsible for preparing the court.

We will be holding a match for third place at the same time as the championship match on court 1.

  •  
  • (1) Bocce Hounds (h) 2
  • 9/6, 6pm, court 4
  • (32) Round Table West Enders 1
  •  
  • (17) Superfriends (h) 2
  • 9/6, 6pm, court 3
  • (20) Il Bocce X 0
  •  
  • (14) High Rollers (h) 2
  • 9/6, 6pm, court 2
  • (25) Amici, Vino, Bocce 0
  •  
  • (9) Bocce Banditos (h) 0
  • 9/6, 6pm, court 1
  • (26) Bocced Up 2
  •  
  • (4) Steamrollers (h) 2
  • 9/7, 6pm, court 4
  • (29) Bruehol 0
  •  
  • (13) Pacifica Pizza (h) 0
  • 9/7, 6pm, court 3
  • (16) Balls of Fury 2
  •  
  • (10) The Infernos (h) 2
  • 9/7, 6pm, court 2
  • (21) Con. Di Bocce 0
  •  
  • (5) Kinders High Ballers (h) 2
  • 9/7, 6pm, court 1
  • (22) Knights Realm 1
  •  
  • (2) Palino Pirates (h) 2
  • 9/10, 6pm, court 4
  • (31) Scott's Auto Repair 1
  •  
  • (18) New Kids (h) 0
  • 9/10, 6pm, court 3
  • (19) Ballers Grande 2
  •  
  • (8) Keelhaulers (h) 0
  • 9/10, 6pm, court 2
  • (24) Fuhgettabocce 2
  •  
  • (7) Pastabilities (h) 2
  • 9/10, 6pm, court 1
  • (27) Dumb Luck 0
  •  
  • (3) Benicia Smog (h) 2
  • 9/11, 6pm, court 4
  • (30) Boccelism 0
  •  
  • (12) Ball Busters (h) 0
  • 9/11, 6pm, court 3
  • (15) La Dolce Vita 2
  •  
  • (11) Amore di Baci (h) 2
  • 9/11, 6pm, court 2
  • (23) Brothers Yuccas 0
  •  
  • (6) Vet's Club (h) 2
  • 9/11, 6pm, court 1
  • (28) High Risk 1
  •  
  •  
  • (1) Bocce Hounds (h) 2
  • 9/12, 6pm, court 4
  • (17) Superfriends 0
  •  
  • (14) High Rollers (h) 2
  • 9/12, 6pm, court 3
  • (26) Bocced Up 0
  •  
  • (4) Steamrollers (h) 2
  • 9/12, 6pm, court 2
  • (16) Balls of Fury 0
  •  
  • (10) The Infernos 1
  • 9/12, 6pm, court 1
  • (5) Kinders High Ballers (h) 2
  •  
  • (2) Palino Pirates (h) 2
  • 9/13, 6pm, court 4
  • (19) Ballers Grande 0
  •  
  • (24) Fuhgettabocce 0
  • 9/13, 6pm, court 3
  • (7) Pastabilities (h) 2
  •  
  • (3) Benicia Smog (h) 2
  • 9/13, 6pm, court 2
  • (15) La Dolce Vita 1
  •  
  • (11) Amore di Baci 2
  • 9/13, 6pm, court 1
  • (6) Vet's Club (h) 0
  •  
  •  
  • (1) Bocce Hounds (h) 2
  • 9/14, 6pm, court 4
  • (14) High Rollers 0
  •  
  • (4) Steamrollers (h) 0
  • 9/14, 6pm, court 3
  • (5) Kinders High Ballers 2
  •  
  • (2) Palino Pirates (h) 0
  • 9/14, 6pm, court 2
  • (7) Pastabilities 2
  •  
  • (3) Benicia Smog (h) 2
  • 9/14, 6pm, court 1
  • (11) Amore di Baci 0
  •  
  •  
  • (1) Bocce Hounds (h) 1
  • 9/16, 1pm, court 4
  • (5) Kinders High Ballers 2
  •  
  • (7) Pastabilities 2
  • 9/16, 1pm, court 3
  • (3) Benicia Smog (h) 0
  •  
  •  
  • (5) Kinders High Ballers (h) 2
  • 9/16, 4pm, court 2
  • (7) Pastabilities 0
  •  

Seeds

To determine the seeds, the seven divisions are ranked on the average winning percentage of their four playoff teams. The division with the highest average winning percentage is assigned seed A, and so on down through G. The W seed is filled by wild card positions, the highest ranked teams across the league, that do not otherwise make the playoffs. Then teams are first sorted by their rank in their division, and then their divisions rank in the league. So, all seven first place division champions come first, sorted by their division's letter. Then second place teams, and so on. Wild cards are placed at the bottom.

rank seed team
1 A1 Bocce Hounds
2 B1 Palino Pirates
3 C1 Benicia Smog
4 D1 Steamrollers
5 E1 Kinders High Ballers
6 F1 Vet's Club
7 G1 Pastabilities
8 A2 Keelhaulers
9 B2 Bocce Banditos
10 C2 The Infernos
11 D2 Amore di Baci
12 E2 Ball Busters
13 F2 Pacifica Pizza
14 G2 High Rollers
15 A3 La Dolce Vita
16 B3 Balls of Fury
17 C3 Superfriends
18 D3 New Kids
19 E3 Ballers Grande
20 F3 Il Bocce X
21 G3 Con. Di Bocce
22 A4 Knights Realm
23 B4 Brothers Yuccas
24 C4 Fuhgettabocce
25 D4 Amici, Vino, Bocce
26 E4 Bocced Up
27 F4 Dumb Luck
28 G4 High Risk
29 W1 Bruehol
30 W2 Boccelism
31 W3 Scott's Auto Repair
32 W4 Round Table West Enders