Playoffs

In each match the higher seeded team is the home team, and is responsible for preparing the court.

We will be holding a match for third place at the same time as the championship match on court 1.

  •  
  • (1) Steamrollers (h) 2
  • 9/4, 6pm, court 4
  • (32) Bruehol 0
  •  
  • (17) Bocce Banditos (h) 1
  • 9/4, 6pm, court 3
  • (20) Dumb Luck 2
  •  
  • (14) High Rollers (h) 1
  • 9/4, 6pm, court 2
  • (25) Fuhgettabooce 2
  •  
  • (9) Bocce Hounds (h) 0
  • 9/4, 6pm, court 1
  • (26) Go Abocce Business 2
  •  
  • (4) The Infernos (h) 2
  • 9/5, 6pm, court 4
  • (29) Inchworms 0
  •  
  • (13) Vets Club (h) 0
  • 9/5, 6pm, court 3
  • (16) Knights Realm 2
  •  
  • (10) Brother Yuccas (h) 2
  • 9/5, 6pm, court 2
  • (21) Con. Di Bocce 1
  •  
  • (5) Ball Busters (h) 2
  • 9/5, 6pm, court 1
  • (22) Bocce Snatchers 0
  •  
  • (2) Keelhaulers (h) 0
  • 9/6, 6pm, court 4
  • (31) La Dolce Vita 2
  •  
  • (18) Superfriends (h) 0
  • 9/6, 6pm, court 3
  • (19) Ballers Grande 2
  •  
  • (8) Amore di Baci (h) 0
  • 9/6, 6pm, court 2
  • (24) Balls of Fury 2
  •  
  • (7) Pastabilities (h) 2
  • 9/6, 6pm, court 1
  • (27) Indy Cruisers 0
  •  
  • (3) Palino Pirates (h) 0
  • 9/9, 6pm, court 4
  • (30) Son of a B'occe 2
  •  
  • (12) Highballers (h) 1
  • 9/9, 6pm, court 3
  • (15) Bocce Questo 2
  •  
  • (11) Benicia Smog (h) 2
  • 9/9, 6pm, court 2
  • (23) Boccelism 0
  •  
  • (6) Pacifica Pizza (h) 2
  • 9/9, 6pm, court 1
  • (28) La Bocce Vita 1
  •  
  •  
  • (1) Steamrollers (h) 1
  • 9/10, 6pm, court 4
  • (20) Dumb Luck 2
  •  
  • (25) Fuhgettabooce (h) 2
  • 9/10, 6pm, court 3
  • (26) Go Abocce Business 1
  •  
  • (4) The Infernos (h) 2
  • 9/10, 6pm, court 2
  • (16) Knights Realm 0
  •  
  • (10) Brother Yuccas 1
  • 9/10, 6pm, court 1
  • (5) Ball Busters (h) 2
  •  
  • (31) La Dolce Vita 2
  • 9/11, 6pm, court 4
  • (19) Ballers Grande (h) 0
  •  
  • (24) Balls of Fury 0
  • 9/11, 6pm, court 3
  • (7) Pastabilities (h) 2
  •  
  • (30) Son of a B'occe 0
  • 9/11, 6pm, court 2
  • (15) Bocce Questo (h) 2
  •  
  • (11) Benicia Smog 2
  • 9/11, 6pm, court 1
  • (6) Pacifica Pizza (h) 0
  •  
  •  
  • (20) Dumb Luck (h) 0
  • 9/12, 6pm, court 4
  • (25) Fuhgettabooce 2
  •  
  • (4) The Infernos (h) 2
  • 9/12, 6pm, court 3
  • (5) Ball Busters 0
  •  
  • (31) La Dolce Vita 2
  • 9/12, 6pm, court 2
  • (7) Pastabilities (h) 1
  •  
  • (15) Bocce Questo 2
  • 9/12, 6pm, court 1
  • (11) Benicia Smog (h) 1
  •  
  •  
  • (25) Fuhgettabooce 0
  • 9/13, 6pm, court 4
  • (4) The Infernos (h) 2
  •  
  • (31) La Dolce Vita 0
  • 9/13, 6pm, court 3
  • (15) Bocce Questo (h) 2
  •  
  •  
  • (4) The Infernos (h) 2
  • 9/15, 4pm, court 2
  • (15) Bocce Questo 0
  •  

Seeds

To determine the seeds, the seven divisions are ranked on the average winning percentage of their four playoff teams. The division with the highest average winning percentage is assigned seed A, and so on down through G. The W seed is filled by wild card positions, the highest ranked teams across the league, that do not otherwise make the playoffs. Then teams are first sorted by their rank in their division, and then their divisions rank in the league. So, all seven first place division champions come first, sorted by their division's letter. Then second place teams, and so on. Wild cards are placed at the bottom.

rank seed team
1 A1 Steamrollers
2 B1 Keelhaulers
3 C1 Palino Pirates
4 D1 The Infernos
5 E1 Ball Busters
6 F1 Pacifica Pizza
7 G1 Pastabilities
8 A2 Amore di Baci
9 B2 Bocce Hounds
10 C2 Brother Yuccas
11 D2 Benicia Smog
12 E2 Highballers
13 F2 Vets Club
14 G2 High Rollers
15 A3 Bocce Questo
16 B3 Knights Realm
17 C3 Bocce Banditos
18 D3 Superfriends
19 E3 Ballers Grande
20 F3 Dumb Luck
21 G3 Con. Di Bocce
22 A4 Bocce Snatchers
23 B4 Boccelism
24 C4 Balls of Fury
25 D4 Fuhgettabooce
26 E4 Go Abocce Business
27 F4 Indy Cruisers
28 G4 La Bocce Vita
29 W1 Inchworms
30 W2 Son of a B'occe
31 W3 La Dolce Vita
32 W4 Bruehol